Copyright © Merhaba Annelik
Design by Dzignine
23 Aralık 2014 Salı

Süt Sağma Makinası

Aklınızda "aman canım ne gerek var süt sağma makinesine ben zaten bebeğimi emzireceğim" diye bir düşünce varsa bence tekrar düşünün. Evet bebeği emzireceksiniz ama fazla sütünüzü göğüsleriniz şişmesin diye sağmanız hatta bazen sütünüz yoksa sağarak sütünüzü artırmanız gerekecek. Çalışan bir anne olacaksanız zaten hiç düşünmeden almanız gerekiyor.Süt sağma makineleri kendi içlerinde 2'ye ayrılıyorlar. El ile kullanılan (manuel) pompa ve elektrikli olarak. Bu çeşitlerin de bir de marka ve model çeşitliliği var.

Ben çevremdeki çocuklu arkadaşlarımın ve yakınlarımın eşyalarını paylaştığı şanslı insanlardanım.

Bir arkadaşım MEDELA'nin swing modelini verdi. İlk 4-5 ay hep onu kullandım. Genel olarak memnundum. Medela servislerinde de istediğiniz yedek parçayı gidip alabileceğiniz gibi, internetten de sipariş verebiliyorsunuz. Tek dezavantajı süt çıkışını sağlayan apartın iyi temizlenmesi gerektiği. Joker'de 390TL.
Başka bir arkadaşım da işe gelirken her gün süt sağma makinasını yanımda taşımamam için LANSINOH markasının Affinity modelini verdi. Onu da denedim. Bence o da medela kadar iyi. Çekim güçleri arasında büyük bir fark göremedim. Diğer avantajı da 2 pompa olması. İşe başlayınca aynı anda iki memeyi birden sağarak zamandan tasarruf edebilirsiniz. Fiyatı ortalama 200-250 TL arasında.


Annemlerde kaldığım bir gün süt pompamı unuttuğum için uygun fiyatlı olsun diye MILKWAY manuel pompa aldım. Hiç ama hiç memnun kalmadım. Süt olmasına rağmen o kadar az süt çıkardı ki. Bir de pompasını takmak biraz uğraştırıyor. Takamazsanız zaten memeyi vakumlamıyor. Bu ürünü pek tavsiye etmiyorum. Fındıkzade'deki Karagül İş Hanından 40TL'ye aldım.

Görümcemin tavsiyesi üzerine CHICCO'nun manuel pompasını aldım. Denediklerim arasında ennn fazla süt çıkaran sağma aleti buydu. Pompasından dolayı sağma derecesini kendiniz ayarlayabiliyorsunuz. İlk etapta elinizi yorabilir ama sonrasında alışıyorsunuz :) Bir de bu pompayı sütün arttığı dönemde kullanmanın daha avantajlı olduğunu söylüyorlar. Ben de 4.aydan sonra kullanmaya başlamıştım. Benim hoşuma giden diğer bir özellik de elektrikli pompalar gibi bir sürü parçasının olmaması. Sadece 2 parçadan oluşuyor. Oldukça basit. Böyle olunca da temizlemesi daha kolay. E-bebekte 35TL'ye bulabilirsiniz.


Bunların dışında Phillips Avent ve Mamajoo duyduğum markalar. Chicco ve Milkway'in de elektrikli modelleri mevcut olduğu gibi, Avent ve Lansinoh'un da manuel modelleri var.

Bol sütlü günler dilerim.

0 yorum:

Yorum Gönder